středa 19. června 2013

BLOG: Prohra, fandovství a diskuzní experti

Je to takový běžný kolorit, Petra prohraje a na diskuzích se objeví spousta různých radilů, odborníků přes všechny obory, na které si vzpomenete, a samozřejmě trolů.

A mě to štve, což dávám najevo a za "odměnu" schytám nálepky typu FFK či růžové brýle a tak různě. Nu což, to se asi nezmění. Já ale nerozumím jedné věci - jen málokdo má potřebu radit špičkovým kosmonautům, jak pilotovat kosmickou loď nebo radit špičkovým lékařům, jak provést operaci mozku, proč je to tedy u špičkového sportu jinak? Proč má tolik lidí pocit, že když vidělo pár zápasů v televizi nebo si šli s kolegou párkrát rekreačně pinknout, že to z nich dělá špičkové odborníky?

Nebo jinak. Většina z nás má profesi nebo koníčka, ve kterém je docela dobrá. Možná tak dobrá, že je lepší než většina ostatních. A teď si představte, že se objeví anonymní radil s tím, že to děláte blbě. Že byste měli vyměnit rádce/učitele/trenéra. Že váš současný partner pro vás není dost dobrý, protože vás přeci nemůže dostatečně podporovat, když je příliš mladý/starý/tlustý/tenký. Že dopadnete jako osoba XY, se kterou máte ale společného jen to, že kdysi dělala totéž, co vy.. Nic moc představa, že?

Už slyším ty argumenty, že Petra je veřejně známá osoba a že se to nemůže srovnávat. Jistěže může, samotný fakt, že Petra je veřejně známá osoba jednak z nikoho ještě odborníka na tenis neudělal, jednak pro ni ti anonymní radilové nejsou o nic méně anonymnější než pro obyčejného smrtelníka. Když se Petra na adresu různých radilů před French Open vyjádřila, že oni do toho přeci nevidí, někdo to vzal jako aroganci vůči fanouškům. Nevím proč, vždyť má pravdu, nikdo z nás do toho nevidí.

Já nevím. Podle mě Petra, stejně jako kdokoliv z nás, když se nedaří, potřebuje podpořit. Potřebuje poplácat po zádech a slyšet, že neúspěch ještě neznamená selhání. Na analýzy toho, co bylo špatně a proč to nevyšlo, je vždycky čas. A v tomto případě i povolanější lidé.

Protože fanoušek by měl fandit, ne radit.

Žádné komentáře :

Okomentovat